Ekmeğin insanlar tarafından tüketilmemesi yani insan gıdası olarak kullanılmaması; bayatlamış ekmeklerin çöpe atılması ya da hayvanlara verilmesi israf olarak değerlendirilmektedir.
Ülkemizde ekmek israfının ekonomik yükü; ekmeğin kg fiyatından(2,80 TL/kg) hareketle yıllık 1,546 Milyar TL civarındadır.
Yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkemizde yaygın olarak tüketilen, bireylerin önemli bir bölümü için temel gıda olan ekmeğin çöpe atılması, yine bireylerin kendi beyanlarına göre en kötü davranışlarından biridir. Bu bakımdan, ekmek israfının kötü niyetten ziyade bilgisizlikten kaynaklandığı düşünülmektedir.
İhtiyaçtan fazla alınmak suretiyle bayatlayan ekmekler çöpe atılmakta bu durum hem kişinin hem de toplumun zararına olmaktadır.
(Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünce hazırlanmış olan Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması kaynak olarak alınmıştır.)