Kur'an Kursu

  Bilindiği gibi 610 yılının Ramazan ayında bir Pazartesi gecesi Hira mağarasında peygamberimize ‘’Oku! Yaratan Rabbinin Adıyla oku.’’ Alak suresinin ilk ayetleri inmiş böylelikle 1400 yıldır devam eden dinimiz başlamıştır. Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği de Müslüman halkımız kendilerine inen Kur’an’ı anlayabilsinler diye kolları sıvamış ve bunun için gerekli çalışmaları hazırlamıştır.

  Bu çalışmalar, ilk olarak erkekler için Kur’an kursu şeklinde tezahür etmiştir. Erkek Kur’an kursunun bitiminden sonra kadınların sosyal hayattaki rolünün bilincinde olan Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği, daha sonra kadınlar için Kur’an kursu açma girişiminde bulunmuş bu iş için gönüllü üyelerin yardımsever iş adamlarından topladığı gerekli inşaat malzemeleriyle 2010 yılında kadınlar için Kur’an kursunun temellerini atmıştır. Bu Kur’an kurslarında dernek bünyesindeki gönüllü bay ve bayan öğretmenler ayrı binalarda öğrencilere Kur’an dersleri vermiş ve Diyarbakır merkezinde Kur’an’ı bilmeyenlerin sayısını azaltmayı hedeflemiştir. Yaş farkı gözetmeksizin ev hanımları, okul okuyanlar ve iş hayatında olan bayan kardeşlerimizin kayıtları alınmış ve onların Kur’an’ı öğrenebilmeleri için gerekli olan bütün ihtiyaçlar tedarik edilmiştir.

  Erkek Kur’an kursunda bay öğrencilerin iş saatleri göz önüne alınarak onlar için akşam dersleri verilmiş; Arapça öğrenirken iş güçlerinden geri kalmamaları, rahat bir şekilde ders almaları düşünülmüştür. Bir Kur’an kursunda olması gereken araç ve gereçlerin çoğu derneğin kendi imkânlarıyla elde edilerek derslerin ilerleyişi için her türlü imkân sağlanmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda 250’si bay 250’sibayan olmak üzere toplam 500 öğrenciye Kur’an dersi verilmiştir. And olsun seni ve sana iman edenleri, Kıyamet günü indirdiğimiz bu kitaptan sorumlu tutacağım. ayet-i kerimesinde anlaşıldığı gibi Allah, kullarına Kur’an’dan hesaba çekileceklerini buyurmuştur. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır ki İnsan bilmediği anlamadığı bir kitaba uyamaz. Dolayısıyla insanların Kur’an’ı okuyup anlayabilmesi sonrasında Kur’an’a uyabilmesi için öncelikle Kur’an’ı bilip anlayabilmesi gerekmektedir.

  İşte bu düşünce doğrultusunda derneğe kayıtlı üyelere Kur’an dersi yanında bir de Arapça öğrenmek isteyen herkese Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği bünyesinde gönüllü olarak hizmet eden bay- bayan Arapça hocaları, özellikle Kur’an dilini okuyup anlama konusunda Arap Dili dersi vermekte ve dersin sıkıcı geçmemesi adına günlük konuşma pratikleriyle akılda kalıcı esprili bir ders ortamı sağlamaktadır. Böylelikle bazı sözcükleri 18 ayrı anlama gelen ve dünyanın en zor dillerinden biri olarak kabul edilen Arapça’yı, öğrencilerin hem daha kolay hem de eğlenceli bir şekilde öğrenmeleri hedeflenmektedir. Görüldüğü gibi Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği bünyesinde Kur’an kursu, iki ayrı şekilde verilmektedir. 

  Birincisi; Kur’an okumasını bilmeyen öğrencilere ilk adımdan başlayarak Elif-Ba dersinin verilmesi, ikincisi ise; Kur’an okumasını bilen öğrencilere Kur’an Arapçasını da öğrenebilmeleri için Arap dili dersinin verilmesidir. Çünkü Kur’an’ı Arapça okumak insan için yeterli değildir. Zira Allah, bu kitabı sevap kazanılması için değil okunup amel edilsin diye bir hayat rehberi olarak indirmiştir. Bununla beraber meal tercümelerine bakıldığında her biri faklı sözcüklerle ifade edilmiş ayetlerin bulunması okuyanlarda ayetlerin yanlış tercüme edildiği yahut ayetlerde haşa çelişki bulunduğu yanılgısını ortaya çıkarmıştır. İşte bu yanılgıyı kırmak amacıyla ‘’ben Müslümanım’’ diyen herkesin Arap dilini öğrenebilmeleri için Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği Arapça kursunu oluşturmuştur. Sistemli ve programlı bir şekilde başlattığı kurs, meyvelerini vermiş ve öğrenciler kısa zamanda Arapça’yı öğrenmişlerdir.

  İletişim
  Telefon: 0312 336 70 48
  Fax: 0850 304 12 86
  E-Posta: iletisim@erdemliinsan.org.tr
  Adres: Beyazıt Mah. Çankırı Bulvarı No 226/B
  Akyurt / Ankara
  Haber Bülteni
  E-Posta listemize abone olarak etkinlik ve faaliyetlerimizden haberdar olabilirsiniz.
  Sosyal Ağlar
  © 2017 Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği