Zekat

  Bilindiği gibi İslam’ın şartlarından biri de zekât vermektir. Bu yüzden Allah ayet-i kerimede; iman edip güzel amellerde bulunanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve zekâtı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin Katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır” buyurmuştur.

  Zekât; temizlenmek, arınmak, saf hale gelmek aynı zamanda temizlemek, artmak, çoğalmak, bereket, güzel hal ve övgü demektir; çünkü biri verdiğinde temizlenir. Zekât veren biri gönlündeki dünya sevgisinden temizlenir, gönlünde ahiretin sevgisi, ahirete olan imanı artar. Dünyayı verip, ahireti satın alır; çünkü gönlündeki dünya sevgisi, bedene ait olan sevgi yerine Allah’ın sevgisi koyulmuştur.

  Bu durumda zekât bizi dünya sevgisinden arındırıp ahiret sevgisini kazanmamızı sağlayan temel ibadetlerden biri demektir. Zekât verirken malımızı temizlemiş ve bereketlendirmiş oluruz aynı zamanda malımızı ihtiyaç sahibi halkla paylaşarak onların sıkıntısının giderilmesine yardımcı oluruz. Resulullah (s.a.v.) Efendimiz bir hadis-i şerifinde; “kim birinin sıkıntısını giderirse Allah da Kıyamet günü onun sıkıntısını giderir” buyurmuştur. İşte zekât bizi ahiretteki sıkıntılarımızdan kurtaracak ve gönlümüzü kirlerden arındıracak kadar önemli bir ibadettir. Zaten böyle olduğu için Allah kullarına zekât vermeyi emretmiştir.

  Öyleyse her Müslümanın rabbinin emrini gerçekleştirmek için gerekeni yapıp zekât vermesi ve bunu muhabbetle, severek, isteyerek yapması gerekir. Eğer böyle yaparsa Allah’ın sevgisini ve rızasını kazanır. Aynı zamanda kendilerine dar günde yardım ettikleri ailelerin muhabbetini, teşekkürünü duasını kazanır. Zaten zekât ihtiyaç sahipleriyle maddi durumu iyi olan insanların sınıfsal farklılık gözetmeden bir ve beraber olması, dayanışma ve yardımlaşma içinde olması için Allah’ın emrettiği bir ibadettir.

  Dolayısıyla zekât ermini yerine getiren beraberinde Allah’ın kulları üzerindeki muradını da gerçekleştirmiş olur.

  Biz de Erdemli İnsan Yetiştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak Allah’ın zekât konusundaki bu emrini hayata geçirmek için kurulduğumuz günden bu yana durmaksızın hizmetimizi sürdürmekteyiz. Eğer siz de zekâtını vermek ve bu anlamda ihtiyaç sahipleri ile aranızda bizi köprü yapmak istiyorsanız zekat bağışlarınızı Erdemli İnsan Yetiştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne gönderebilirsiniz.

  Bağış kanallarını şimdi öğrenmek için tıklayın.  Bakara /277
  İletişim
  Telefon: 0312 336 70 48
  Fax: 0850 304 12 86
  E-Posta: iletisim@erdemliinsan.org.tr
  Adres: Beyazıt Mah. Çankırı Bulvarı No 226/B
  Akyurt / Ankara
  Haber Bülteni
  E-Posta listemize abone olarak etkinlik ve faaliyetlerimizden haberdar olabilirsiniz.
  Sosyal Ağlar
  © 2017 Erdemli İnsan Yetiştirme Derneği